Alergia na tatuaż: dlaczego się pojawia i co robić?

Dowiadujemy się, co może powodować uczulenie na tatuaż, jakie objawy mu towarzyszą i co zrobić, aby z góry ustalić możliwość wystąpienia reakcji alergicznej.

 1. Jak objawia się alergia? Główne objawy, z powodu których musisz udać się do lekarza.
 2. Co może wywołać reakcję alergiczną?
 3. Czy są jakieś hipoalergiczne pigmenty do tatuażu?
 4. Jak sprawdzić, czy masz alergie?
 5. Co zrobić, jeśli nadal się pojawia?

Alergia na tatuaż może wystąpić nagle i nie objawiać się od razu. U jednych jest to zauważalne już przy pierwszej sesji, u innych dopiero po kilku tatuażach. Najczęściej alergie objawiają się reakcjami skórnymi: alergicznym zapaleniem skóry, obrzękiem, swędzeniem, a nawet obrzękiem błon śluzowych.

Tak czy inaczej, manifestacja alergii jest ważnym sygnałem, że powinieneś zwracać uwagę na swoje zdrowie. W naszym artykule szczegółowo przeanalizujemy, jakie objawy towarzyszą alergii na tatuaż i co zrobić, aby wcześniej wykluczyć się ze strefy ryzyka.

Jak objawia się alergia? Główne objawy, z powodu których musisz udać się do lekarza

Z reguły alergie objawiają się w postaci reakcji skórnych, to znaczy mogą to być:

 • Zaczerwienienie na tatuażu
 • obrzęk,
 • swędzenie,
 • palenie,
 • wysypka,
 • pęcherze po tatuażach itp.

Cięższe objawy to: gorączka, trudności w oddychaniu, obrzęk błon śluzowych i obrzęk krtani. Jeśli zdiagnozujesz te objawy, powinieneś natychmiast skonsultować się z lekarzem, ponieważ szybkie złagodzenie objawów alergicznych jest obarczone poważniejszymi konsekwencjami.

Alergie mogą objawiać się nie tylko w postaci podrażnienia na tatuażu. Ze względu na wpływ na błony śluzowe alergie mogą powodować miejscowe stany zapalne, łzawienie, katar i alergiczny kaszel.

Na co można być uczulonym?

Najczęściej alergia występuje na dowolny składnik tuszu do tatuażu, więc przyjrzyjmy się bliżej, jakie pierwiastki chemiczne wchodzą w skład danego koloru:

 • Czarny — tlenek żelaza;
 • Czerwony – siarczek rtęci, hydrat żelaza;
 • Żółty – kurkuma, siarczek kadmu, tlenek chromu
 • Zielony — tlenek chromu, chromian ołowiu;
 • Niebieski — glinian kobaltu;
 • Brązowy — siarczek rtęci, hydrat żelaza.

Częstymi czynnikami drażniącymi z tych związków są rtęć, kadm, chrom i para fenylenodiamina, które są składnikami czarnej, czerwonej, żółtej i fioletowej farby.

Tusz do tatuażu nie jest jedynym alergenem. Produkty do pielęgnacji tatuażu również mogą powodować reakcję. Dlatego jeśli masz alergię na pokarm, kurz, wełnę lub masz astmę, ale naprawdę chcesz tatuaż, musisz natychmiast poinformować o tym tatuatora.

Przed sesją koniecznie sprawdź, czy nie masz uczulenia na tusz do tatuażu, czyli zrób test na reakcję alergiczną. Więcej o tym opowiemy nieco później.

 • Najczęstszym przypadkiem jest uczulenie na czerwoną farbę. Zawiera rtęć, sole rtęci, cynober i inne minerały rtęci. Ale głównym alergenem jest siarczek kadmu. Może powodować fototoksyczną reakcję skórną. Krótko mówiąc, siarczek kadmu reaguje z promieniami UV i uszkadza otaczające tkanki.
 • Aby zapobiec takiej reakcji, musisz dokładnie przestudiować skład farby i przeprowadzić test alergiczny.

Czy są jakieś hipoalergiczne pigmenty do tatuażu?

Najprawdopodobniej często słyszałeś o hipoalergicznych tuszach do tatuażu. Czym oni są? Z reguły każdy nowoczesny tusz do tatuażu ma sprawdzony, bezpieczny skład, a przypadek reakcji alergicznej na niego to rzadkość.

Skład tuszu do tatuażu wyklucza obecność metali ciężkich czy substancji toksycznych w składzie, a każdy składnik jest przemyślany w najdrobniejszych szczegółach. Profesjonalni producenci poważnie podchodzą do wszystkich wymagań, dlatego atramenty do tatuażu zawsze posiadają niezbędne certyfikaty i licencje.

Należy jednak pamiętać, że istnieje ryzyko indywidualnej nietolerancji poszczególnych składników. Dlatego też, jeśli klientka doświadczyła reakcji alergicznej, należy wykluczyć wszelkie możliwe reakcje, nawet przy użyciu hipoalergicznego tuszu do tatuażu.

Ponadto uczulenie na tusz do tatuażu może objawiać się w gorących warunkach. Cząsteczki tuszu do tatuażu precyzyjnie zmieniają swoją strukturę pod wpływem ciepła i wywołują reakcje skórne organizmu. Ten rodzaj alergii może nie pojawić się od razu, a jedynie pod wpływem środowiska. Dlatego zawsze powinieneś monitorować stan tatuażu w gorącym sezonie.

Jak sprawdzić, czy jesteś uczulony na tatuaż?

Nie ma uniwersalnego testu na alergie, ale nie oznacza to, że nie można wcześniej przygotować się do sesji tatuażu.

Przygotowaliśmy dla Ciebie małą listę kontrolną, aby sprawdzić, czy możesz być uczulony na tatuaż:

 • Aby wykluczyć możliwość alergii, najpierw skonsultuj się z mistrzem tatuażu. Przeprowadzi z tobą specjalny test, który wygląda tak: niewielką ilość tuszu do tatuażu nakłada się na skórę przedramienia, a następnie obserwujesz jego reakcję przez 3-4 tygodnie. Jeśli masz obrzęk, swędzenie i zaczerwienienie, nie możesz zrobić tatuażu tym pigmentem. Jeśli jesteś uczulony, bądź ostrożny, ponieważ reakcja może pojawić się dopiero jakiś czas po sesji.
 • Zapoznaj się wcześniej z kompozycją pigmentów do tatuażu swojego mistrza. Obecnie większość tuszy do tatuażu jest hipoalergiczna, ale mimo to nadal mogą pojawiać się alergie.
 • Wybierz profesjonalnego tatuatora. Jeśli wykonasz tatuaż w dobrze sprawdzonym salonie, ryzyko użycia materiałów niskiej jakości jest zminimalizowane. W takich salonach tatuażu starannie traktują sterylność i zrobią wszystko, aby Twój tatuaż był doskonały i unikał alergii.

Co zrobić, jeśli alergia nadal występuje?

Jeśli po sesji tatuażu zauważysz alergię, lepiej skonsultuj się z dermatologiem. Po zabiegu przepisze testy w celu identyfikacji alergenu i przeprowadzi testy skórne.

Dopiero po ustaleniu przyczyny alergii można przepisać odpowiednie leki: może to być specjalna maść lub krem, a w przypadku cięższej reakcji zastrzyki domięśniowe lub glikokortykosteroidy. W przypadku alergii nie należy stosować samoleczenia, ponieważ może to prowadzić do poważniejszych konsekwencji.

W każdym razie, jeśli pojawi się alergia, nie martw się: nie jest śmiertelna, chociaż jest nieprzyjemna. Twoje ciało zacznie reagować obronną i zajmie trochę czasu, zanim wróci do normy — i wtedy będziesz mógł cieszyć się nowym tatuażem.

Często Zadawane Pytania

Jak powszechna jest alergia na tusz do tatuażu?

Doświadczenie pokazuje, że alergie są niezwykle rzadkie, ale nie oznacza to, że u Ciebie też się nie rozwiną. Najlepiej zrobić wstępne testy i przygotować się z wyprzedzeniem, zwłaszcza jeśli masz alergię.

Jak objawia się alergia?

Objawy mogą być różne: zaczerwienienie wokół tatuażu, bolesne swędzenie lub pieczenie, wysypka na tatuażu, pęcherze i pęcherze, gorączka, trudności w oddychaniu. Jeśli zauważysz u siebie takie reakcje, skonsultuj się z lekarzem — przepisze leki na leczenie.

Czy alergicy mogą mieć tatuaże?

 • Studio tatuażu wykonuje wszystkie zabiegi tylko osobom pełnoletnim. Osobom niepełnoletnim nie wykonujemy zabiegów tatuażu.

Co zrobić, jeśli jest alergia?

Nie martw się i nie stosuj samoleczenia, skonsultuj się z dermatologiem. Pobierze próbkę, przeprowadzi testy i określi alergen, aby przepisać leki przeciwhistaminowe do leczenia.

Jak sprawdzić, czy tatuaż ma alergię?

Wykonaj test aplikacji: nałóż niewielką ilość tuszu do tatuażu na skórę. Obserwuj reakcję przez co najmniej 3 tygodnie. Sprawdź również wcześniej skład farby z mistrzem tatuażu — sprawdź, czy wszystkie składniki są bezpieczne.

Możesz być również zainteresowany:

Exit mobile version
%%footer%%